Kamenné kruhy neandertálců

22. února 2018 v 21:23 | Zdroj: Magazín 2000 Vypsal: Nitka |  Zajimavosti ze světa
Nález dvojice kamenných kruhů vybudovaných z úlomků stalagmitů v jeskyni Bruniquel nedaleko Toulouse na jihozápadě Francie šokoval celý vědecký svět. Podle všeho je tam postavili neandertálci. Tajemné struktury jsou totiž staré až 176 500 let.
Podle badatelů jde o jednu z nejstarších uměle vytvořených staveb na světě postavenou dávno předtím, než do Evropy dorazili lidé druhu Homo sapiens. V této oblasti v té době žili jen neandertálci, takže to byli s velkou pravděpodobností právě oni, kdo tyto stavby postavil. To by ovšem mohl být další důkaz toho, že tento druh tvorů byl mnohem vyspělejší, než se doposud myslelo. Dva kruhy o průměru sedm a patnáct metrů tvoří stovky stalagmitů o celkové váze dvou tun nalámaných tak, aby měly stejnou délku. Jde tedy o poměrně složitou stavbu, kterou od neandertálců vědci nečekali.
"Znamená to jediné, totiž to, že první lidé byli schopni plně ovládnout podzemní prostředí. Prstence se nacházejí 336 metrů od vchodu do jeskyně. Byl to první krok k lidské modernitě," tvrdí archeolog Jacques Jaubert z univerzity v Bordeaux.
Největší záhadou ale je účel těchto útvarů. Jaký mělo smysl pro tento druh člověka stavět kruhy hluboko v jeskynním podzemí? Jde snad o projev nějakého obřadního rituálu? V jeskyni totiž vládne absolutní tma, takže šlo o poměrně komplikovaný stavitelský projekt. Jeskynní stavitelé si museli svítit loučemi. Ovšem důvod jejich snažení zůstává záhadou. "Víme, že prstence jsou výtvorem lidí, ale zatím nevíme, proč je vytvořili," uzavírá Jaubert.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 František František | Web | 21. března 2018 v 17:34 | Reagovat

Řekl bych,že si tam v jeskyni udělali byt 1+1  :-) Možná také stalagmity používali jako platidlo a teď se objevil jejich trezor.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama